Loading
Prawidłowa postawa.

Prawidłowa postawa.

Zastanawiałeś się kiedyś nad ustawieniem kręgosłupa? Czy chociaż raz skupiłeś się na swojej miednicy?

Wszyscy dookoła powtarzają że siedzący tryb życia jest straszny, ale czy wiesz w ogóle dlaczego? Tym wpisem chcę przekazać ogólną wiedzę o prawidłowej postawie, tak żeby ludzie którzy ani trochę się na tym nie znają posiedli wiedzę na temat sposobów uniknięcia przyszłych kontuzji i boleści.

Przyjrzyjmy się tym dwóm postawom. Jeżeli nigdy nie zastanawiałeś się nigdy nad prawidłową postawą to prawdopodobnie nie wiesz która jest lepszą pozycją, albo nawet nie widzisz różnicy między nimi.

Może inaczej:

Tak lepiej? Myślę że czytelniej dla każdego :). U większości osób takie wady widać na pierwszy rzut oka(szczególnie u dziewczyn na instagramie :D). Zamiast napiętych pośladków, wypięta pupa- jak widać na powyższych ilustracjach niekoniecznie będzie to prowadzić do korzystnych rzeczy. Przy takim ustawieniu kręgosłupa kręgi mogą uciskać struktury(zdjęcie po lewej). Barki wysunięte do przodu(o barkach więcej zamierzam pisać w przyszłości), zadarta głowa, to wszystko wpływa dla nas niekorzystnie. Osobiście zanim zacząłem zgłębiać wiedzę na ten temat byłem tragicznym przykładem kiepskiej postawy. Czy stosując się do ogólnie przyjętych zaleceń odczułem różnicę? Zdecydowanie tak, w przeszłości cierpiałem na bóle pleców oraz barków, teraz zapomniałem jak to jest.

W procesie przywrócenia prawidłowej postawy oraz prawidłowych wzorców ruchu po pierwsze powinniśmy skupić się na kręgosłupie.

Nauczyć się go ustawiać w pozycji naturalnej i wykorzystywać odpowiednie mięśnie do stabilizacji takich ustawień. Efektem nie stosowania się do tych zaleceń może być zmniejszenie ogólnej stabilności, siły, mocy oraz zwiększona podatność na kontuzje.

________________________________________________________________________________

Czy dużą część dnia spędzasz siedząc? Ja się oduczyłem kiedy przeczytałem gdzieś stwierdzenie „siedzenie to śmierć”.

Długotrwałe siedzenie powoduje sztywność mięśni.

Mam pełną świadomość tego że siedzenia nie da się uniknąć. Ale da się zredukować szkody które wywołuje, To całkiem proste, wystarczy jeszcze stojąc ustawić kręgosłup w pozycji naturalnej i siedzieć utrzymując tą krzywiznę. Super sprawą jest również wstawanie co jakiś czas i ponowne ustawienie(gdy zbyt długo jesteś w pozycji siedzącej trudno jest utrzymać pozycję, mimowolnie zacznie się zaburzać). Tak ustawiony kręgosłup(zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej) nie dopuści do rotacji naszej miednicy, dzięki temu będziemy bezpieczni.

________________________________________________________________________________

Chcesz zostać dobrym atletą/sportowcem?

Zanim zaczniemy uprawiać jakiś sport najpierw powinniśmy nauczyć się prawidłowo stać, chodzić. Jeżeli osoba ma nieprawidłową postawę statycznie nie ma szans prawidłowo wykonać przysiadu, biegać czy jeździć na rowerze. Nie ważne czy stawiasz na siłownię, koszykówkę czy piłkę nożną. Jeżeli chcesz uniknąć naciągnięć struktur kręgosłupa(które potrafią dawać o sobie intensywnie znać przy pomocy bólu) oraz poważniejszych kontuzji najpierw naucz się prawidłowych postaw. To podstawa…

________________________________________________________________________________

Ten wpis jest tylko ogólnym zarysem, bardziej zachętą dla ludzi żeby pogłębiali wiedzę na temat postaw, ustawienia miednicy itd. Na koniec podam źródła z których korzystałem. Ale nie tak klasycznie. Dodam zdjęcia książek. Trzy książki dla różnych ludzi, ten sam autor. Fajne podejście.Polecam ENJOY :).

________________________________________________________________________________

 

 

11 Comments

Dodaj komentarz

 • Mateusz
  11 sierpnia 2017

  Konkretny teks dobrze napisany. Moja żona ma problemy z kręgosłuoem napewno pokaże jej twój wpis, mam nadzieje ze jej to pomoże. Czekam na dalsze posty 🙂 powodzenia w prowadzeniu bkoga.

 • Agnieszka
  10 sierpnia 2017

  Merytoryka Twojego postu to perełka. Na pewno skorzystam z rad. Jednakże zwróć uwagę na interpunkcję. Poczytaj o tym, poćwicz. Wszystko da się wyrobić. Wielu przecinków po prostu brakuje. Rozwijaj się dalej, bo masz ogromny potencjał.

  • Oski
   10 sierpnia 2017

   Dzięki za zwrócenie uwagi, serio to doceniam :). Zacznę naukę interpunkcji od zaraz 😀

 • Beata Gałuszka
  10 sierpnia 2017

  Pod kątem merytorycznym! Bardzo dobrze zrobiony post, przydatne treści. 🙂

 • Nika
  10 sierpnia 2017

  Ja niestety wiem,ze mam nie prawidłową postawe, jednak przez cały czas próbuje z tym walczyć

  http://Www.strong-power.pl

 • Aleksandra Kaczmarska
  9 sierpnia 2017

  Postawa dużo zmieni w wyglądzie ciała co widać po twoich zdjęciach.
  Ładne ciało 🙂

 • Wiktoria
  9 sierpnia 2017

  Ciekawa tematyka bloga. Wpis bardzo przydatny. Mam skoliozę kręgosłupa, dlatego od dłuższego czasu staram się dbać o swoją postawę.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów w blogowaniu!

  ipstryk26.blogspot.com

 • TrzyPięćDwa
  8 sierpnia 2017

  Super przydatny post! Dobrze napisany, oby tak dalej.

 • Www.Myinspirationss.pl
  8 sierpnia 2017

  Mega fajny blog 🙂 moim zdaniem to jak piszesz i o czym piszesz jest bardzo interesujące.

 • Antohija
  8 sierpnia 2017

  Oj tak, to spory problem niestety, jak pójdę na siłownię to może kogoś zapytam jak z moim kręgosłupem bo sama to nic w lustrze nie widzę /;