Loading
Śpij dobrze.

Śpij dobrze.

Jak mogłeś wcześniej się dowiedzieć (z jednego ze wcześniejszych wpisów), prawidłowa postawa jest istotnym elementem zdrowego życia każdego z nas. Z tego co udaje mi się zaobserwować, ludzie którzy są już tego świadomi, niekiedy nie zdają sobie sprawy z tego, że jedną trzecią życia spędzają w pozycji leżącej, po prostu śpiąc. Czy myślisz że wystarczy za dnia dbać o prawidłowe ustawienie krzywizn, a leżąc (śpiąc) odpuścić? No nie do końca ;).

Bywa że boli.

Kto z nas nie obudził się kiedyś z dosłownie kłuciem w szyi, na tyle mocnym że obrócić do rozmówcy można się było tylko w stylu Batmana? Albo plecy. Tak, ich dolna część lubi czasem dać o sobie znać, co? Pół biedy, gdy zdarza się to raz na jakiś czas, gorzej jest gdy bóle i spięcia coraz rzadziej ustają. Katastrofą więc nazwę to, gdy osobnik o takich dolegliwościach robi za dnia wszystko, żeby utrzymać prawidłowe krzywizny, żeby tylko w momencie gdy wskoczy do łóżka i zamknie powieki, układa się w taki sposób, że między kręgami musi być niezła impreza :). Na całe szczęście, jesteśmy na takim etapie cywilizacji, że wiedza o tym jak spać bezpiecznie dla naszego ciała jest ogólnie dostępna. Poniżej, chcę Ci przedstawić bezpieczne pozycję dla Twojej szyi(za pomocą zdjęć, za których jakość przepraszam, lecz nie o zdjęcia chodzi w tym wpisie lecz o wiedzę). W następnej zaś części wpisu, opisze bezpieczne pozycje całego ciała, które zaleca się podczas spania.

Zdjęcie pierwsze. Przedstawia ono prawidłową pozycję ułożeni szyi w dwóch pozycjach: leżącej na plecach oraz bocznej. Kwestia doboru poduszki pod osobę, może okazać się trudniejsza niż może się wydawać. Ta która pasuje do mnie, może być tragiczna dla Ciebie. Jak już wiesz, nie ma na świecie dwóch osób o takiej samej budowie ciała. Jak widać, ja używam poduszki ortopedycznej, która w moim przypadku była strzałem w dziesiątkę.

Zdjęcie drugie. Jak widać tutaj, w moim przypadku zbyt płaska poduszka nie zda egzaminu. W pozycji leżącej na plecach, można zaobserwować zbytnie zadarcie głowy, które zaburza krzywiznę, z kolei pozycji bocznej chyba nie trzeba komentować. Wygląda jakbym miał złamany kark :).

Zdjęcie trzecie. Pokazuje ono, że można uzyskać pożądany efekt nie posiadając poduszki ortopedycznej. Zaskakująco dobrze może sprawdzić się taka rampa z dwóch poduszek. Dodatkową zaletą jest też możliwość regulacji ustawienia, po prostu przesuwać drugą poduszkę(w tym przypadku to ta biała) w przód lub do tyłu.

________________________________________________________________________________

Tak, naprawdę jak to zrobisz nie ma wielkiego znaczenia. Ważne, żeby móc utrzymać tą krzywiznę przez całą noc. Pamiętając, że płatek ucha powinien iść w miarę linii barku, stawu kolanowego kończąc na stawie skokowym.

________________________________________________________________________________

Jak spać?

Leżąc na plecach. Bez wątpienia, najlepszą pozycją do spania jest leżenie na plecach, na względnie twardym podłożu (łóżku czy materacu), równocześnie utrzymując prawidłową pozycję szyi (już wiesz jak :D). Osobom, które miewają problem z biodrami bądź z kręgosłupem lędźwiowym, dodatkowo zaleca się włożenie poduszki lub specjalnego wałka pod kolana. Ten manewr odciąży lędźwia oraz zmniejszy na nie nacisk. Takie ułożenie będzie optymalnym rozwiązaniem dla zdrowia naszego kręgosłupa, szyi oraz całego ciała. Z prostego powodu- utrzymamy w ten sposób naturalne krzywizny przez całą noc.

 

Pozycja boczna. Prawidłowo wykonana może być bezpieczna. Jednak by zrobić to dobrze musisz się liczyć z potrzebą użycia kilku rekwizytów(poduszek). W grę wchodzi kilka kwestii, pierw skupmy się na utrzymaniu lordozy kręgosłupa(czyli naturalnej krzywizny), aby ją utrzymać wystarczy lekko zgiąć nogi w kolanach(osoby, które mają, bądź miały problem z kolanami powinny włożyć między nie poduszkę, zdecydowanie zmniejszy to nacisk). Drugą ważną rzeczą jest niedopuszczenie do skrzywienia bocznego, mając wiedzę o tym że kręgosłup wygina się też w bok, powinniśmy wsadzić poduszkę właśnie pod bok na którym leżymy aby to wyrównać, powinno załatwić to sprawę. Ostatnim zaleceniem, związanym ze zdrowiem naszych barków, będzie podłożenie poduszki pod rękę która idzie z góry, aby uniknąć protrakcji w barku(więcej o tym zjawisku zamierzam wyjawić w innym wpisie o zdrowiu barków).

Proszę nie!

Leżąc na brzuchu. Stanowczo, odradzam. Pozycja tragiczna. Najbardziej ze wszystkich obciąża ona kręgosłup, Twoja szyja jest nienaturalnie skręcona ku górze, barki są w kompletnej protrakcji. Żeby było mało, Twoje narządy wewnętrzne narażone są na ucisk, a płuca mają ograniczony dostęp do tlenu. Wiem, że ta pozycja może być dla Ciebie najwygodniejsza na świecie, ale uwierz że nie przekłada się to na zdrowie. Może ona wyrządzić wiele wad postawy, radziłbym unikać.

______________________________________________________________

Life hack, który kocham.

Na koniec coś, co dało mi wiele. Jest prostym rozwiązaniem dla ludzi, którzy często czują jakieś bóle albo spięcia mięśni, prostym ale przynoszącym szybki efekt, mniejszy czy większy ale zawsze :). Budząc się nie wstawaj jak poparzony, za to kilka razy porządnie się przeciągnij, tak żebyś czuł mocne rozciągnięcie mięśni, daj sobie tą minutę czy dwie. Powiedzmy, że jest to taka mini rozgrzewka przed trudami nadchodzącego dnia, mięśnie stają się bardziej elastyczne, więc wzrasta też odporność na urazy :). Jak nie wierzysz że takie coś może zadziałać, możesz spróbować sam. To by było na tyle, ja się kładę. Pozdro!:D

12 Comments

Dodaj komentarz

 • Arek
  12 września 2017

  W sumie przydatny materiał 🙂 warto przeczytać
  Pamiętajmy że nie tylko poza spania wpływa na nasz sen 🙂 tutaj kilka porad jak się co robić żeby mieć dobry sen. Pozdrawiam
  https://zdobywaj-wiedze.blogspot.com/2017/08/nie-wyspaes-sie-ten-artyku-jest-dla.html

  • Arek
   12 września 2017

   Edit: „kilka porad co robić żeby mieć dobry sen” 🙂

 • Paulina
  3 września 2017

  Post, do którego będę wracać. Niezwykle przydatny, ostatnio mam problemy ze snem, i albo to pogoda, która mnie dołuje, albo to, że śpię w nieodpowiedniej pozycji, bo tak też może być. Ludzie zapominają o tym, jak spać powinni a później dziwią się, że pojawiają się u nich problemy z kręgosłupem. Mam nadzieję, że mi uda się tego uniknąć 🙂
  Pozdrawiam,
  https://paulina-berczynska.blogspot.com/

 • Dżo Flaming
  3 września 2017

  Bardzo pomocny post! Zwykle mam problemy z dobrym ułożeniem ciałą podczas snu. Kiedy śpię na plecach jest zwykle najlepiej. Mam również ortopedyczną poduszkę, lecz ukłądam ją inaczej niż Ty, wiem, że niepoprawnie – niższa część leży pod karkiem. Ale niestety mam problemy ze stawe… żuchwowym i ciężko mi dobrać poduszkę i pozycję do spania. HA 😀

 • Karolina
  3 września 2017

  Uwielbiam tę poduszkę! <3 nie wyobrażam sobie bez niej spania. Mam ją tylko ułożoną odwrotnie niż Ty. Mam nadzieję, że to ni błąd 🙂

  • Oski
   3 września 2017

   Z pewnością jesteśmy anatomicznie inni. Więc jest całkiem możliwe, że Twoja szyja jest w prawidłowej pozycji, gdy leżysz na poduszce od drugiej strony :). Zrób sobie zdjęcie i zobacz jak to wygląda :D.

 • www.polskapogodzinach.pl
  3 września 2017

  Czyli intuicyjnie śpimy prawidłowo 🙂 pozdrawiamy!

 • Jula
  2 września 2017

  Mądry i przydatny post! Pozdrawiam 🙂
  nightmareskillme.blogspot.com

 • https://wedlugem.blogspot.com/
  2 września 2017

  Zawsze się przeciągam jak dziki kot nim wstanę! Tylko nie wiem, czy to przez mentalność ‚leniucha’, czy ze względu na zdrowy tik. Cóż, niewątpliwie po tym wpisie mam już garść porad jak dbać o zdrową postawę. Dzięki bardzo!

 • Mateusz
  2 września 2017

  Ja tak samo spię źle, ale postaram się zastsować do tych rad. Kolejny wpis który uczy jak prawidłowo dbać o dobrą i zdrową postawe tym razem podczas snu 🙂 propsy oskar 🙂